czwartek, 29 września 2016

Wstęp

 AZJA POŁUDNIOWO WSCHODNIA







Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: BirmaTajlandiaKambodżaLaosWietnamMalezjaSingapurIndonezjaTimor Wschodni ,Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).

Region charakteryzuje się  silnie zróżnicowaną rzeźbą terenu. Nie brak tu nizin, największych wzdłuż wielkich rzek - Menamu (Chao Phraya), Mekongu  oraz nieco mniejszych wzdłuż wybrzeży Półwyspu Malajskiego, na północy Sumatry i Jawy, a także na południu Borneo w Kalimantanie. Z kolei najwyższe wzniesienia sięgają prawie 6000 m n.p.m. (Hkakabo Razi w Birmie - 5881 m n.p.m.). Wysokie wzniesienia powstały także na Borneo - Kinabalu w Malezji ma 4175 m n.p.m. i na wyspach Archipelagu Malajskiego, gdzie liczne wulkany osiągają wysokości ponad 3000 m n.p.m. Do najbardziej wyżynnych krajów regionu należą Laos i Wietnam. Niemal cały obszar Azji Południowo-Wschodniej cechuje duża aktywność sejsmiczna. Na Filipinach i w Indonezji zaznacza się czynny wulkanizm. Podmorskim trzęsieniom ziemi towarzyszą czasami fale tsunami, częstsze na Oceanie Spokojnym. Jednak w grudniu 2004 r. ogromne zniszczenia i prawie ćwierć miliona ofiar przyniosło tsunami wywołane przez wstrząs sejsmiczny w pobliżu Sumatry na Oceanie Indyjskim. Region znajduje się w strefie klimatów monsunowych. Letnie deszcze monsunowe mają istotny wpływ na wielkość produkcji rolnej, szczególnie w krajach Półwyspu Indochińskiego. Z kolei ciepłe, suche i słoneczne zimy na Półwyspie i Archipelagu Malajskim czynią ten obszar bardzo atrakcyjnym turystycznie.

Azja Południowo-Wschodnia – położenie geograficzne, podział polityczny i liczba ludności

leży między Oceanem Spokojnym na wschodzie a Oceanem Indyjskim na zachodzie. Wyspy Archipelagu Malajskiego, leżące na szelfowych morzach między Australią i Azją sięgają 11°S, a północne granice regionu sięgają po 28°N (granica Mjanma (Birmy) z Chinami).
Do Azji Południowo-Wschodniej należą trzy obszary. Największy jest Półwysep Indochiński silnie zrośnięty z lądem Azji. W kierunku południowym wysuwa się z niego długi na 1100 km i niezbyt szeroki (od 40 do 300 km) Półwysep Malajski. Te dwa półwyspy mają w sumie 2,2 mln km2 powierzchni. Trzecim obszarem jest Archipelag Malajski – największe na Ziemi skupisko wysp (około 20 tys.). Wśród kilkunastu dużych wysp wyróżniają się dwie: Borneo o powierzchni 736 tys. km2 (trzecia co do wielkości wyspa na świecie) i Sumatra mająca 435 tys. km2 – jak widać każda z nich jest znacznie większa od Polski.





PODZIAŁ POLITYCZNY


Region Obejmuje następujące państwa:  BirmaTajlandiaKambodżaLaosWietnamMalezjaSingapur,  IndonezjaTimor WschodniBrunei  i  Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców   (szacunek na rok 2004)



Klimat w regionie

                           

Klimat wysp południowo-wschodniej Azji i Półwyspu Malajskiego cechują średnie temperatury roczne powyżej 20C, duża wilgotność powietrza, opady roczne 1500-3500 mm, częste cyklony. Obszary południowo - wschodniej Azji mają klimat monsunowy z suchą zimą, opadami w półroczu letnim (ponad 1000 mm) i średnią temperaturą roczną do 20C; w okresach zmiany monsunów (wiosna, jesień) występują tajfuny.




Turystyka w regionie

Azja południowo-wschdnia oferuje dużą liczbe atrakcje turystycznych.Oto kilka przykładów



Petronas Towers






































bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.



Angkor Wat



Największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży.


Krakatau



Wyspa znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji
Wyspa jest aktywnym wulkanem klasyfikowanym jako stratowulkan.

Wzgórza Czekoladowe


Pasmo wzgórz wznoszących się na filipińskiej wyspie Bohol należącej do archipelagu Visayan.
Nazwę swą wzgórza zawdzięczają kolorowi jaki tworzy się w okresie suchej pory trwającej od lutego do maja. Przypiekające w tym okresie słońce zmienia zabarwienie trawy na kolor czekoladowy.



Phangan[edytuj]


 Tajska przybrzeżna wyspa w południowo-wschodniej części Zatoki Tajlandzkiej. Jej powierzchnia wynosi 168 km², jest wyspą równinną, jedynie miejscami posiada wzniesienia (627 m n.p.m.).Koh Phangan słynie z imprez, które są organizowane w różnych częściach wyspy. Na plaży, w dżungli, nad wodospadem, czy nawet na łódce




Oczywiście to tylko kilka przykladów z ogromnej liczby atrakcji turystycznych , wartych obejrzenia